Társadalom
Tokaj-Hegyalja térségében 27 önálló önkormányzattal rendelkező település közül 5 (Abaújszántó, Sárospatak, Sátoraljaújhely, Szerencs és Tokaj) városi ranggal rendelkezik. A Tokaji borvidéket jelentős népességcsökkenés jellemzi, 2011 és 2022 között népességszáma 10 ezer fővel, 16,0%-kal csökkent. 2022-ben a városok közül a legnépesebb Sátoraljaújhely volt, amely 13 531 fős lakónépességet számlált. A legkisebb népességgel Szegilong rendelkezett, 211 fő lakta. Az országos folyamatokkal összhangban a népesség fogyása és elöregedése tapasztalható 2011 óta. A legnagyobb mértékű csökkenést Tokajban regisztrálták, ami elérte a 28,3%-ot.
A LAKOSSÁG ISKOLAI VÉGZETTSÉGÉNEK ÉS FOGLALKOZTATOTTSÁGÁNAK ALAKULÁSA
A 2022-es népszámlálás adatai alapján a Tokaji borvidéken kedvező változások történtek az iskolai végzettség és a foglalkoztatottság terén. Az érettségivel rendelkező személyek aránya 30,7%-ra nőtt, míg a diplomásoké 15,5%-ra emelkedett. Az iskolai végzettségek javulása azt mutatja, hogy egyre többen választják a felsőoktatást, és egyre többen szereznek közép- vagy felsőfokú végzettséget. A foglalkoztatottak aránya 45,5%-ra emelkedett, ami 10%-os növekedést jelent 2011-hez képest. A munkanélküliség a térségben 6,6%-ra csökkent, ami kedvezőbb a megyei átlaghoz (7,7%) képest. Ezen adatok azt jelzik, hogy a borvidék gazdaságilag is fejlődik, a lakosság képzettsége és munkavállalási lehetőségei is javultak.
A NÉPESSÉG KORÖSSZETÉTELÉNEK VÁLTOZÁSA
A térségben a 65 év feletti népesség aránya 2022-re 22,3%-ra nőtt, ami meghaladja az országos átlagot. Ezzel párhuzamosan a fiatalabb korosztályok aránya csökkent, a 15 évesnél fiatalabbak aránya 14%-ra mérséklődött. A 15-64 évesek aránya szintén csökkent, ami az aktív korú népesség csökkenését jelzi. Az öregedési index is növekedett, ami arra utal, hogy az időskorú lakosság aránya az elmúlt években gyorsabban emelkedett, mint a gyermekkorúaké. Az egyes települések között változó tendenciák figyelhetők meg: míg bizonyos települések, mint például Tokaj és Sátoraljaújhely, jelentős elöregedést mutatnak, mások, például Olaszliszka és Mezőzombor fiatalosabb korösszetétellel rendelkeznek. Az elöregedés üteme és a fiatalok arányának csökkenése is jelezheti, hogy a jövőben az időskorúak ellátása és a munkaerőpiaci kihívások fontos szerepet kapnak a térségben.
KULTURÁLIS ÉS VALLÁSI ÉRTÉKEK
Szinte minden településen vegyes a vallásfelekezeti összetétel. A római katolikus, görög katolikus és református templomok élő közösségekkel, az ortodox és a zsidó egyházi épületek többhelyen emlékként vannak jelen, de egy-két településen megfigyelhetünk vallási-közösségi megújulásukat. Kiemelkedően fontos a terület zsidó öröksége. A mádi zsinagóga EuropaNostra-díjas felújított műemlék épülete Európában egyedülálló művészeti emlék. Az utóbbi évtizedben egyre erősödő jelenséggé vált az elsősorban Bodrogkeresztúrt, Olaszliszkát és Sátoraljaújhelyet érintő haszid zarándokturizmus.