Fenntartható örökségvédelem: Tudományos konferencia a Budapesti Metropolitan Egyetemen

2024. november 15-én a Budapesti Metropolitan Egyetem adott otthont a „Fenntartható örökségvédelem” című tudományos konferenciának, amely az UNESCO támogatásával és a METU Turizmus Intézetének szervezésében valósult meg.

A rendezvény célja a kulturális és természeti örökségvédelem fenntarthatósági kihívásainak és megoldási lehetőségeinek feltárása volt, egyben tisztelgés az UNESCO Világörökség Egyezményének évfordulója előtt.

Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának főtitkára, Soós Gábor nyitotta a szekciót, aki az UNESCO létrejöttéről, az örökségvédelmi stratégiáiról beszélt, akit a későbbiekben többek között Puha Magdolna, az Építési és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője, Fejérdy Tamás  az ICOMOS MNB örökös elnöke és Csonka-Takács Eszter az SZKÖI igazgatója követett. Tardy János, aki jelentős szerepet játszott a magyarországi világörökségi helyszínek jelölésének előkészítésében és a folyamat végigkísérésében, a természeti örökség védelmének a fontosságára hívta fel a figyelmet.

A világörökségi helyszínek bemutatkozása szekcióban a hortobágyi és pécsi helyszínek között a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidék kultúrtáj is helyet kapott, ahol Dévald István a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. ügyvezetője számolt be a térségben megvalósult fejlesztésekről és az előttünk álló kihívásokról. Hangsúlyozta, hogy a látogatói élmény és a fenntarthatóság egyensúlyának megteremtése kulcsfontosságú a régió sikeres működéséhez.

Az esemény nemcsak a szakértők, hanem a hallgatók és érdeklődők számára is lehetőséget nyújtott a fenntartható örökségvédelem legjobb gyakorlataival való megismerkedésre, valamint arra, hogy új ötletek és megoldások szülessenek egy közös cél érdekében: értékeink megóvása a jövő generációi számára.