Vallási helyszínek, kastélyok, műemlék épületek, történelmi utcarészek újulnak meg a „Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj világörökségi helyszíneinek fejlesztése” című projekt keretében, amelynek megvalósítására 3,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. konzorciumi partnereivel a Széchenyi 2020 programból. A projekt célja a világörökségi helyszín versenyképességét javító turisztikai attrakciók kialakítása.
A kevésbé látható, de rendkívül fontos előkészítési, adminisztratív szakasz után végre elérkezett a megvalósítás időszaka.
Az „első fecske” a sátoraljaújhelyi ungvári pincesor, hiszen itt már elkészültek kiviteli tervek és májusban elkezdődik az építkezés.
Ugyancsak jelentős előrelépés történt a tállyai helyszínek kapcsán, már rendelkezésre állnak a kiviteli tervek és megkezdődhet kivitelezést végző cégek kiválasztására irányuló beszerzési eljárások.
A bodrogkeresztúri római katolikus templom kiviteli terveinek készítése gőzerővel folyik.
Mádon és Tarcalon pedig a tervezők az utolsó korrekciókat végzik el a kiviteli terveken és így belátható időn belül ezeken a helyszíneken is elindulhatnak a kivitelezést végző cégek kiválasztására irányuló beszerzési eljárások.
A legnagyobb léptékű fejlesztés a névadó településen, Tokajban történik-itt a közbeszerzési értékhatárok miatt, időigényes, nyílt eljárásrendben folyik a kiviteli tervek közbeszerzése.
Tokaj városában a közeljövőben a belvárosi sétáló utca egységes szerkezetű átépítése, 19 főutcai ház homlokzatának rekonstrukciója, valamint az óvárosi parti sétány fejlesztése valósul meg.
Az egyes helyszíneken a következő fejlesztések valósulnak meg.
Megújul Mád belvárosa, a Borsay-kastély kertje közösségi térré alakul, a Sichermann-ház interaktív kiállítással bővül. A projekt részét képezi a tállyai Mailloth-kastély belsőépítészeti átalakítása, a kastélykert rendezése, a tolcsvai Rákóczi-kastély fejlesztése. A vallási értékmegőrzés keretében megújul a tállyai evangélikus templom, a bodrogkeresztúri római katolikus templom és a csodarabbi háza. Az intézkedés továbbá a borászati védett épített örökség megőrzését, turisztikai funkcióbővítését is szolgálja, többek között a tolcsvai Rákóczi pince, a tarcali Rákóczi-szüretelőház és a sátoraljaújhelyi Ungvári pincesor környezetének, funkcionális és infrastrukturális elemeinek helyreállítása által.
A világörökségi területek fejlesztése várhatóan 2020-ban ér véget.