Immár a második évet zárta a 2018. július 22-29. között megrendezésre került Hellowood Építész Mustra a Tokaji borvidéken. A Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász tanszékének hallgatóival kiegészült összegyetemi építésztábor olyan alkotások, építészeti projektek létrehozására vállalkozott, amelyek amellett, hogy a helyi közösségek igényeire reagálnak, figyelemfelkeltők és turisztikai vonzerővel is bírnak. A Hellowood programját a résztvevő építészképzések nagy része beépítette a tantervébe. Így lehetőség nyílt arra, hogy még alaposabban előkészített, még inkább a helyszín adottságaihoz illesztett, funkcionális és jól használható alkotások szülessenek.
A Hellowood feladata az egyetemek közötti együttműködés, a fiatalok együtt gondolkodásának elősegítése olyan konkrét helyzetekben, környezetben, amely során a diákok egy teljes projektet vihetnek végbe, megtapasztalva a felelősséget, mind a saját csapatuk, mind az adott közösség és környezett iránt is.
A Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanács célja a Hellowood alkotótábor támogatásával a Tokaji borvidék új, fiatalos szemszögből való megközelítése, a régió rejtett értékeinek felfedezése, megismertetése. A Hellowood nemzetközi népszerűsége és rendkívül magas médiafigyelme a borvidék számára is fontos hozadékkal bír, hiszen a kreatív, közösségépítő funkcióval rendelkező alkotások mind a helyi lakosság számára, mind turisztikai szempontból is jelentősek, az idelátogatók számára vonzó úticélt jelentenek. Az egyetemek órarendjébe beépülő oktatási kurzus nagy népszerűségnek örvend a fiatalok körében, akik fél éven keresztül tanulhatnak a Tokaji borvidékről, nem csak órai keretek között, hanem a személyes ráhangolódás, megismerés, tapasztalás útján is. Cél, hogy az Y-generáció friss ötleteivel bővítse a régió megújulásának gondolatvilágát.
Idén 14-re bővült azoknak a településeknek a száma, amelyek hagyománya, kulturális öröksége és természeti kincse megérintett 150 építészt. A 10 csapat tavaly 11 projektet épített fel a tábornak köszönhetően a régió 7 településén, idén pedig 10 projektet a régió 8 településén: Bekecsen, Bodrogkeresztúron, Bodrogkisfaludon, Rátkán, Szegin, Szerencsen, Tarcalon és Golopon.
Az alkotások:
-
-
ÉLJ A MÁV-NAK! Golop: Golop erősen leharcolt állapotú vasúti épülete mellé egy hordólerakatra emlékeztető installációt építettek a hallgatók, amit a hordódonga- szárítók struktúrája absztrahált. Az itt található illemhely is komoly felújításra szorult, itt az otthonosság volt az elsődleges szempont: olyan tárgyakat kértek a díszítéséhez a golopiaktól, amelyekre már nem volt szükségük, mégis valamikor használták, szerették azokat. Így most már a boroshordó-lerakatok képi világának és a tárgyak szellemiségének köszönhetően a falu kétszeresen is eléri a saját határain túlra épült vasútállomást.
-
-
TARCZALI PLATZ, Tarcal: Tarcali Platz a település és a bányató között elhelyezkedő mandulási álpincesor fölött, egy talált bevágásban fekszik. Itt találták meg számára a helyet a Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar hallgatói. Az installáció helykijelölés az Alföld és a Tokaji-hegy találkozásának helyén, pozíciójával beszélgetések és a szemlélődés számára teremt helyet.
-
-
FEDÉLSZÉP, Tarcal: A Budapesti Metropolitan Egyetem a tarcali focipálya lelátójára épített fedést. Az installáció klasszikus fedélszék csapolás nélkül, menetes szárral átfűzve, hátulján lécborítással, oldalán szélfedezékkel, hullámpala fedéssel. Alakja hármas sziluettet formáz, úgy, mint a tarcali tó fölé magasodó hegyek, színei pedig csakis a csapat színei lehettek: a lécborítás fekete és fehér festése mellett a pirosat két Hellowood zászló adta. A fedelet a Tarcal FC és a Hellowood válogatottjának 2×20 perces meccsével avatták fel.
-
-
ÉGLÉK, Szerencs: A szerencsi pincesorok és a régi zsidó temető fölötti dombtetőre olyan kilátót építettek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói, amely felfelé, a feketefenyő-koronákra nézve erősíti az erdő érzetet.
-
-
FÜSTÖLŐ, Szerencs: A ebreceni Egyetem hallgatói optikai illúziót hoztak létre az átmenő-forgalom számára a szerencsi gyárkerítés mentén. A két óriási kémény az alkotás által ismét füstölőnek, működőnek tűnik, ezzel állítva emléket a cukorgyárnak.
-
-
TŰZVÍZNÉZŐ, Bodrogkisfalud: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói Bodrogkisfaludon található tóra építettek pihenő- és tűzrakó helyet: uszadékfából tankcsapda-szerű szerkezeteket helyeztek a csapadékgyűjtő iszapjába, rajta samott téglából készült tűzrakóval. Látványának rétegzettségével újra a falu szövetéhez kapcsolja a folyót, részévé teszi a kistavat, és az annak alakját idéző dekket, amlyet a hely egyik szimbóluma, az uszadékfa tart a felszínen.
-
-
BLUES, Szegi: A Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének hallgatói Szegi község központi parkjába készítették el installációjukat, amely a lakosság számára patakparti ülőhelyként funkcionáló térszövet, szelíd és óvatos gyerekek számára pedig játszótér is lehet.
-
-
RÁTKAKAS, Rátka: Széchenyi István Egyetem hallgatói megírták a többségében svábok lakta település, Rátka létrejöttének, eredetének, keletkezésének mondáját. A győri hallgatók a falu szélén fekvő rekultivált, szeméttel betemetett bánya tetejére álmodták meg a falu kakas-installációját, amivel újra birtokba vették a helyiek számára a területet, így Rátka egy pihenőhellyel és egy szuperkakas totemállattal is gyarapodott.
-
-
É 48°09’30” K21°10’22”, Bekecs: A Nagy-hegyre vezető tanösvény alappontjának kilátóteraszáról csodálatos körpanoráma nyílik a régió nyugati kapujára, s hogy a kint egy kicsit beljebb is kerüljön, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának csapata a bekecsi tanösvényre tervezett egy pavilont, amelyet a táltosok sátrai ihlettek. Az installáció azon felül, hogy árnyékot ad a túrázóknak, felhívja a figyelmet a túraútvonalra, jelként funkcionál.
-
-
BODROGÓLYA, Bodrogkeresztúr: Fülöp a gólya Bodrogkeresztúr kabalaállata, aki idén szerencsétlen körülmények között pusztult el. A Pécsi Tudományegyetem hallgatói neki állítottak emléket alkotásukkal. A kecses szárnyaival oltalmat adó, fentről mindent látó gólyának állítottak mementót a Bodrog partjára épített kilátóponttal, aminek az ég felé tartó, piros gólyacsőrt idéző kecses csúcsa most már mindig Fülöpre emlékezteti a látogatót.